روش های موثر بر ارتقای مهارت های فروش

5/5 - (1 امتیاز)

روش های موثر بر ارتقای مهارت های فروش

روش های موثر بر ارتقای مهارت های فروش

در بحث مهارت های فروش، اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشیم این است که “فروش پایان یک معامله نیست، بلکه آغاز یک تعهد است”. از جمله ی فوق این نتیجه را می گیریم که ما بعد از فروش هم باید مشتری خود را راضی نگه داریم و خدماتی ارائه دهیم که به بهبود روابط بین مشتری و فروشنده کمک می کند. باید بدانیم که هر مشتری راضی، ده ها مشتری دیگر را برای ما خواهد آورد.

از دیگر مهارت های مهم در این خصوص باید به ایجاد حس اعتماد مشتری نسبت به فروشنده اشاره داشت که این امر، جز با صداقت در روابط با مشتری میسر نخواهد بود.

اساس دروغ باعث ایجاد حس بد در مشتری شما می شود (حتی اگر فکر کنید که مشتری نمی فهمد) و در نتیجه عدم موفقیت در فروش را به دنبال دارد.

بحث بعدی احترام و ارزش دادن به مشتری است. مردم دوست دارند ارزشمند و محترم شمرده شوند، پس برای ایجاد یک معامله خوب باید احترام و ارزش مشتری را حفظ کنیم.

یکی از راه های محترم شمردن مشتری، شنونده خوب بودن است.

یک فروشنده خوب، یک گوینده خوب نیست بلکه یک شنونده خوب است.

در مقابل مشتری شنونده خوبی باشید

پس سعی کنید همیشه خوب به حرف و خواسته ی مشتریان گوش دهید و به دنبال رفع نیاز او باشید نه فروش محصولتان. کافی است یک بار نیاز مشتری را به درستی برطرف کنید تا آن شخص، مشتری ثابت شما شود و شما را به دوستانش معرفی کند.

مهم شمردن مشتری و توجه به خواسته هایش از مهم ترین نکات این فرآیند زیباست؛ فرآیند زیبای فروش.

وقتی از فرآیند زیبا صحبت می کنیم، بسیاری از مردم در نگاه اول در ذهنشان می خندند. آن ها با خود فکر می کنند؛ “مگر فروش می تواند زیبا باشد”.

این اصلی ترین و مهم ترین باور اشتباه مردم راجع به فروش است که می تواند باعث ترس، خجالت و یا نا توانی شخص در فروش شود، زیرا که آن شخص بحث فروش را، فرآیندی بی ارزش و به اصطلاح به پاچه ی مردم کردن می داند!

قابل ذکر است که بگوییم هر کس در جهان به نحوی در حال فروش است. معلمی که درس می دهد، علمش را می فروشد. پزشک، نخصصش را می فروشد. کارمند یک اداره، وقتش را می فروشد. کارگر توان جسمی اش را می فروشد و …

هر کس به هر طریقی در حال فروش است

اما چرا وقتی صحبت از فروش محصول می شود، دست و پایمان برای ارائه و معرفی محصولمان می لرزد؟

پاسخ ساده است؛ نداشتن اعتماد به محصول که موجب کاهش اعتماد به نفس در شخص می شود و فرآیند فروش را سخت می کند. اما نگران نباشید، این مسئله توسط بهترین متخصصان فروش که از ثروتمند ترین افراد دنیا هم هستند، کاملا حل شده است.

راه کار این است؛ شما باید اطلاعات خود را راجع به محصول و خدماتی که ارائه می دهید بالا ببرید و از جنس و کیفیت و مشخصات و … آن محصول یا خدمات به بهترین و کامل ترین شکل اطلاعات کسب کنید. در واقع با افزایش اطلاعات و شناخت درست و کامل محصولات یا خدمات مورد نظرتان، اعتماد شما نسبت به آن محصول یا خدمتی که ارائه می دهید، بیشتر می شود که این اعتماد باعث ایجاد اعتماد به نفس در خودتان می شود، آن وقت است که می توانید به راحتی و بدون استرس محصولتان را نه تنها معرفی، بلکه با خیال راحت ضمانت هم بکنید.

در مجموع ما به چند نکته مثل شعار مهم و تفکر درست در فروش، ایجاد حس اعتماد در مشتری، دادن ارزش و احترام به مشتری و رفع نیاز هایش و همچنین باور مهم در فروش و بالا بردن اطلاعات محصولی، صحبت کردیم. اما آیا دانستن به تنهایی و خواندن این مطالب بدون اقدام کردن، فایده ای دارد؟

حرکت کنید تا بهترین شوید

بی شک بدون اقدام هیچ نتیجه ای حاصل نمی شود. بزرگ ترین کوه ها با برداشت اولین گام و طی کردن قدم های کوچک فتح شده اند.

در همین لحظه و در هر شرایطی که هستید، برای دستیابی به نتایج عالی باید اولین قدم خود را بردارید. مطمئن باشید ترس های درون شما در چند اقدام اول کاملا از بین می رود.

نیازی نیست بهترین باشید تا حرکت کنید، حرکت کنید تا بهترین شوید.

مهم نیست که صدایتان بلرزد یا نتوانید خوب صحبت کنید، مهم این است که فقط اقدام کنید. حتی اگر نمی توانید با مشتریان واقعی خود صحبت کنید، محصول خود را برای یک مشتری فرضی پرزنت کنید و می بینید هر بار که اینکار را انجام می دهید، مسلط تر و بهتر عمل می کنید.

تمرین فروش به مشتری فرضی، از جمله تمرین های مهم در خصوص افزایش مهارت و اقدام در فروش می باشد. امیدوارم این مقاله کوتاه، کمکی به بهبود فرآیند زیبای فروش شما شود و با ارائه خدمات عالی به مشتری هایتان، حس خوب فروش و کمک به مردم را تجربه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *