l2

وبسایت رسمی استاد محمد بصیری

روش خواندن یک کتاب در هفته

1/5 - (1 امتیاز)

روش خواندن یک کتاب در هفته

روش خواندن یک کتاب در هفته

من مطالعه می کنم زیرا مطالعه کردن و تبدیل کردن مطالعه به عادت روزانه من را موفق می کند.

شاید برای شما سوال باشد که آیا مطالعه کردن، خود به تنهایی می تواند پله ای برای رسیدن من به هدف هایم باشد؟ پاسخ بله است.

بسیار ساده تر از چیزی است که فکرش را می کنید. جک کنفیلد در اولین دیدارش با کلمنت منتور خود از او پرسید: برای موفق شدن چه کاری باید انجام دهم؟

کلمنت جواب داد: یک ساعت از فعالیت اضافی روزانه خود را کم کن و آن را به مطالعه کردن اختصاص بده، زیرا اگر یک ساعت از فعالیت اضافی خود مثل تماشای تلویزیون کم کنی، در پایان یک سال ۳۶۵ ساعت اضافی برای فعالیت های مهم تر داری. جک کنفیلد با انجام توصیه ی منتور اکنون که ۷۰ سال دارد، بیش از ۳۰۰۰ کتاب خوانده و از موفق ترین مولفین دنیاست.

نوآکاگان می گوید: هیچ وقت آدم موفقی را ندیده ام که مطالعه نکند.

حقیقت این است که افراد پیشرو و موفق دنیا اهل مطالعه هستند، مانند وارن بافت، بیل گیتس، تیم فریس، رایان هالیدی و … .

افراد موفق نسبت به مطالعه حرص و طمع دارند، زیرا فهمیده اند برای کسب ثروت و موفقیت بیشتر، باید بیشتر بیاموزند.

ما در زمان های خستگی، بیکاری یا زمانی که هیجان داریم سراغ مطالعه می رویم و از روی همان هیجان لحظه ای آن را رها می کنیم، اما برای افراد موفق این یک عادت منظم روزانه است، مانند سرمایه گذاری روی آموختن است.

مشکل ما این است که می گوییم وقت نداریم تا مطالعه کنیم، اما افراد ثروتمند و موفق دنیا که تمام ساعات خود را در حال مدیریت کسب و کار خود هستند، چگونه وقت مطالعه دارند؟ وارن بافت می گوید: ۵ تا ۶ ساعت از تایم روزانه خود را به مطالعه اختصاص می دهد، پس ما می توانیم حداقل یک ساعت را در ۲۴ ساعت به مطالعه اختصاص دهیم، اما مطالعه کردن انواع مختلف و روش های متفاوتی دارد که در این مطلب به آن می پردازیم تا بتوانیم پا به پای افراد موفق مطالعه کنیم. بهتر است با انواع مطالعات آشنا شویم:

۱-مطالعات ابتدایی

۲- مطالعات عمومی

۳- مطالعات تخصصی

۴- مطالعات تکمیلی

حال به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم.

مطالعات ابتدایی

برخی از افراد برای تسلط بیشتر بر روی یک موضوع یا یک علم، کتاب هایی را انتخاب می کنند که مفاهیم مقدماتی و آسان را فرا گیرند و سپس به مراحل متوسط و سخت بروند. این نوع مطالعه بر اساس معیار های متفاوتی می تواند انتخاب شود، مانند تاریخ نگارش کتب یا روش تولید آن ها یا سایر مولفه ها، این نوع مطالعه از سطح مطلوبی از دانش برخوردار است و شما را آماده ی مفاهیم پیچیده تر می کند.

مطالعات عمومی

مطالعات عمومی

برخی از مطالعات فقط برای دستیابی به آگاهی اولیه است، این نوع مطالعه در سطح اولیه قرار دارد و لایه های اولیه ی اطلاعات را در بر می گیرد و مرتبط با لایه های زیرین و عمیق اطلاعات است. این نوع مطالعه گستره و دامنه ی زیادی دارد و نیاز به مطالعه ی کتاب های مرجع نیست.

تفاوت مطالعات ابتدایی با مطالعات عمومی در چیست؟ تفاوتشان در این است که خواننده از سطح مطلوبی از دانش برخوردار است به گونه ای که مطالعات خود را بر اساس نقشه طراحی می کند و پیش می برد.

به این معنی است که شما برای تسلط بر روی یک نظریه یا یک دانش خاص، در مرحله اول باید مطالعات عمومی بر روی آن دانش داشته باشید و در مرحله ی دوم، مطالعات ابتدایی را شروع کنید.

مطالعات تخصصی

بعد از مطالعات ابتدایی و عمومی، به مطالعات تخصصی می رسیم، در این مرحله باید برای تحقق مطالعات مذکور، سراغ کتب مرجع و تخصصی برویم تا بتوانیم قدرت ارزیابی، نقد، بررسی یا ارائه نظریه در دانش های مختلف را داشته باشیم و اشراف کامل و جامعی در موضوع مورد نظر پیدا کنیم.

مطالعات تکمیلی

مطالعات تکمیلی بعد از مطالعات تخصصی می آید و در آخرین مرحله است که تخصص فرد بالا می رود. در این نوع مطالعه، خواننده در هنگام نظریه پردازی و یا نقد و بررسی به آن نیاز پیدا می کند که فرد را برای ارزیابی بهتر و ایده پردازی سالم تر آماده می کند.

حال که با انواع مطالعات آشنا شدیم، باید روش هایی را هم برای بهتر مطالعه کردن یاد بگیریم. در ادامه مراحل و روش های مطالعه ای را پیشنهاد می کنیم:

۱-نقشه خوانی (اجمال خوانی)

در این روش، شما با خواندن نکات اصلی و چهار چوب مطلب، بدون توجه به نکات جزئی، ریشه های دانش را در کتاب فرا می گیرید. در این شیوه شما با انگیزه و هدف، فهرست و رئوس مطالب سر و کار دارید که بیشتر در قسمت های مقدمه، پیش گفتار و اول هر فصل قرار دارد. هدف از این روش برای دستیابی به مطالب مهم و محوری اثر است.

عبارت خوانی (تفصیل خوانی)

۲- عبارت خوانی (تفصیل خوانی)

در این روش لازم است با تقسیم کردن متن به چند قسمت یا چند سطر، روی کلیت تمرکز کرد. در این روش به کتاب و متن به صورت کلی می توان نگاه کرد و کلمات را به صورت گروهی نگاه کرد، به همین دلیل ممکن است برخی کلمات متن نا مفهوم باشد، اما مفهوم کلی به خواننده القا می شود. در این روش باید چشم را به گروهی از کلمات عادت داد تا سریع تر به درک و معنی متن و مطلب رسید.

در حقیقت در این روش مطالعه، شیوه ی خواندن، عبارات و مجموعه ای از کلمات است. از فواید آن می توان به سرعت مطالعه اشاره کرد.

۳- دقیق خوانی یا عمیق خوانی

در این روش مطالعه، تمرکز اصلی شما بر روی تک تک کلمات و جزئیات کتاب است. بدین صورت که باید بر روی کلمات و سطور مختلف کتاب تفکر کرد و با علامت گذاری و خط کشیدن، نکات و جملات مهم را پیدا کرد.

در این روش، با پرسش و پاسخ و بحث و نظریه پردازی درباره متن و نکات، به عمق مطلب و جزئیات کتاب پی خواهیم برد و تسلط شما درباره آن دانش بیشتر می شود.

روش هایی دیگر هم برای مطالعه است، اینکه چگونه بتوانیم کتاب های بیشتری بخوانیم؟

شما می توانید یک کتاب غیر داستانی را با استفاده از روش ۱۰٪ بخوانید. این قانون ساده است، با هر دور خواندن ۱۰٪ از کتاب، می توانید در ۱۰ روز یا در یک هفته یک کتاب را تمام کنید. فقط کافیست نکات زیر را به خاطر بسپارید.

۱- لازم نیست هر چیزی را بخوانید

بر روی نکات اصلی و محوری کتاب تمرکز کنید و پاورقی یا توضیحاتی که در طول کتاب به جنبه های فرعی اشاره دارد، نخوانید.

۲- تبدیل کتابخوانی به یک عادت

اگر می توانید خواندن را مانند دیگر کار های روزانه که به آن ها عادت کرده اید، کتاب خواندن را هم تبدیل به عادت کنید و به این عمل متعهد باشید، طوری که اگر انجام دادید، کتاب خواندن را برای خود پاداش و در صورت انجام ندادن برای خود تنبیه و مجازات در نظر بگیرید.

۳- اگر کتابی که می خوانید طولانی است، آن را تقسیم کنید.

همه ی ما درگیر کار هایی هستیم و وظایف متعددی را در طول روز داریم و بسیار پر مشغله هستیم. در این موارد شما با حذف یک فعالیت اضافه و اختصاص دادن کتاب خوانی به جای آن در طول روز، می توانید کتاب خوانی خود را در طول روز بیشتر کنید.

شما با اختصاص دادن یک ساعت از تایم روزانه خود به مطالعه کردن و با استفاده از روش های ذکر شده، مسیر اهداف و موفقیت را جلو می برید.

جهت مشاهده محتوای کتاب های ثروت ساز کلیک کنید

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.