وبسایت رسمی استاد محمد بصیری

افزایش فروش با بازار سازی

5/5 - (1 امتیاز)

افزایش فروش با بازار سازی

افزایش فروش با بازار سازی

بازار سازی فعالیتی است که در آن، پیشنهاد های خرید و فروش مختلفی در قیمت های معین بیان می شود و بازار را برای معامله با آن قیمت های توافق شده آماده می کند.

عملکرد های بازار سازی و بازار سازان، پایش محصول در قبل و هنگام ورود آن به بازار را در بر می گیرد، در صورتی که فعالیت بازاریابی، هنگام ورود و بعد از ورود محصول به بازار را شامل می شود.

بنا بر توضیحات بالا، بازار سازی مقدم بر بازاریابی می باشد.

تاخر و تقدم این دو مفهوم نباید در کارکرد اساسی آن ها، اشکالی ایجاد کند، چرا که هر دو عامل، از ابزار های اساسی در زمینه تولید، فروش، جلب و نگهداری سهم بازار می باشند.

بازار ساز

به معامله گری که پیشنهاد های دو طرفه خرید و فروش را مطرح می کند و بازاری دو طرفه برای سهم مورد نظر به وجود می آورد، بازار ساز می گویند.

بازار سازی، به دنبال گسترش بازار کار

بازار سازی یعنی در راستای گسترش و پیشرفت بازار کار خود، مشتری های بالقوه را جذب کنیم، همچنین در بازار سازی به دنبال تمایز هایی هستیم که در جهت حفظ بازار، آن ها را نسبت به دیگر بازار ها جدا کرده اند تا بتوان مشتری های بالقوه را به سمت بازار جذب کرد.

هدف در فرآیند بازار سازی، جذب بازار هایی است که تا اکنون نداشته ایم تا در آن با ایجاد تولید کالا ها و خدمات نوین به سمت تصاحب بازار جدید خواهیم رفت.

بازاریابی حافظ فضایی است که بازار سازی به خود اختصاص می دهد، در واقع بازار سازی فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهد اما بازاریابی به دنبال حفظ این فضا می باشد.

همچنین تمرکز در بازار سازی بر نیاز ها و خواسته های مستتر است و در آخر رضایت مشتری فعلی را تثبیت خواهیم کرد و در ادامه خواهان بازخورد از سوی آن مشتری هستیم.

همچنین در بازار سازی به دنبال جذب مشتریانی هستیم زمانی که جز بازار بوده اند اما به دلایل متعددی ریزش کرده اند.

اهداف مشترک بازاریابی و بازار سازی

اهداف مشترک بازاریابی و بازار سازی

بازاریابی و بازار سازی، هدف های مشترکی در راستای برتری شرکت دارند، به عنوان مثال می توان به اهداف زیر اشاره کرد:

  • افزایش فروش
  • تقویت عملکرد شرکت
  • ارتقای سابقه شرکت
  • افزایش رضایت مشتری
  • افزایش و جذب مشتری
  • بهبود موقعیت شرکت در بازار
  • شهرت برند شرکت

تفاوت بازاریابی و بازار سازی

در بازاریابی تمرکز بیشتر بر فروش کالا های حاضر در شرکت می باشد.

در بازار سازی واحد های متفاوت به دنبال تهیه چک لیست خواسته و نیاز ها و پیش نیاز های مشتریان بازار آن حرفه هستند.

در واقع بازار سازی یک قدم از بازاریابی عقب تر است، چرا که اگر بازار سازی به روش درست صورت نگیرد، در ادامه بازاریابی نیز با مشکل مواجه می شود، برای آن که بتوان پذیرای مشتریان بیشتری باشیم، باید در بازار سازی کسب و کار فضایی مناسب، برای مشتریان ایجاد کنیم تا بتوانیم خدمات مناسبی از محصولات را به آن ها ارائه دهیم.

راهکاری های ارتقای بازار سازی

برخی از موضوعات که می تواند در زمینه عملکرد های مورد هدف، بازار سازان را یاری کند، عبارت است از تقویت برخی مهارت ها و بازار شناسی اصولی و منطقی محصولات تولید شده یا خدمات.

مورد اول، مهارت هایی مانند گرایش متمرکز به بازار و شناسایی نیاز مشتریان را در بر می گیرد.

مورد دوم نیز خدماتی را شامل می شود که در راستای ارائه و جست و جو برای یافتن مناسب ترین بازار برای محصولات می باشد.

آیا بازار سازی مانند بازاریابی در جهت بهبود شرایط کسب و کار و افزایش مشتری و کسب درآمد عمل می کند؟

در واقع بازاریابی و بازار سازی، در یک راستا و با هم می توانند باعث پیشرفت مشاغل شوند.

اکنون سوالی که به وجود می آید آن است که بازار سازی چگونه می تواند باعث بهبود روند رو به رشد کسب و کار شود؟

بازار سازی تقاضا و نیاز ها را در این زمینه مورد بررسی قرار می دهد و در رابطه با محصولاتی که به مشتریان ارائه شد است، تحقیق می کند تا بتواند بهترین راه را پیشنهاد دهد.

بهترین راه در بازار سازی

بهترین راه در بازار سازی برای رسیدن به افزایش مشتری چیست؟

در بازار سازی بهترین راه زمانی رخ می دهد که بازاریاب با اشراف لازم به بازار رقیبان و عرضه و خواسته ها، اطلاعات و محصولات مورد نظر را به مشتریان ارائه دهد.

در واقع بازاریابان باید شناخت لازم نسبت به مشتریان داشته باشند تا بتوانند با آن ها ارتباط برقرار کنند و رضایت آن ها را بعد از اولین خرید، جلب کنند.

بازار ساز عموما قیمتی که دو طرف معامله می توانند با آن معامله کنند را ارائه نموده و کمیسیون دریافت می کنند.

باید به این مورد توجه داشت که فعالیت بازار سازی فقط برای فروش نمی باشد، به عبارت دیگر فعالیتی فرآیندی است که فرآیند های دیگری را زیر نظر دارد، اعم از بهینه سازی معرفی محصول و افزایش سهم در بازار. نکته قابل توجه آن است که موفقیت در بازار سازی می تواند تمامی بعد های مختلف یک کسب و کار را تحت تاثیر قرار دهد.

در نهایت برای موفقیت هر چه بیشتر در بازار باید با استفاده از دو روش بازاریابی و بازار سازی در جهت افزایش سهم و حفظ بازار قدم برداشت، چرا که هر دو مورد، به طور متوالی باعث افزایش فروش و نتایج مثبت برای فعالان اقتصادی بازار، چه برای حضور در داخل و چه برای ورود به بازار های جهانی، خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *